Existuje posmrtný život?

// taká menšia úvaha //

K životu každého z nás patrí skutočnosť, že kedykoľvek a kdekoľvek môžeme zomrieť. Najrôznejšia lekárska starostlivosť nám môže síce život predĺžiť, ale nemôže smrť zrušiť a akokoľvek by sme sa snažili, jedného dňa musí umrieť každý pretože elixír večného života existuje len v rozprávkach. A preto sa už od počiatku vekov ľudstvo zamýšľalo nad tým, čo bude po smrti, kam pôjdeme, čo budeme cítiť, alebo či nebudeme cítiť nič a náš život jednoducho vyhasne a definitívne skončí. Smrť však leží mimo naše chápanie a o tom, čo bude po nej nemá nikto istotu. Zdá sa, že pravdu zistíme až po smrti.

Mnohé náboženstvá veria a v akúsi druhotnú existenciu mentálnej časti nášho tela – duše, a tým dávajú svojim veriacim akúsi istotu, že smrť nie je koncom, ale môžeme si byť istí, že to tak skutočne je? V prospech posmrtného života môžu svedčiť mnohé príbehy ľudí ktorý prežili tzv. klinickú smrť, kedy mali pocit, že opustili svoje telo, leteli tunelom na konci ktorého bolo svetlo a tam sa stretli s tými, ktorých stratili a boli poslaní späť. Iné náboženstvá dokonca hlásajú návrat po smrti do života, reinkarnáciu, ale ani jedno ani druhé nie je možné nijak vedecky dokázať. V klinickej smrti ide totiž len o subjektívny zážitok a reinkarnáciu nie je možné nijak potvrdiť, pretože ide len o vieru v niečo čo vonkoncom nie je v sfére racionality.

Druhá skupina ľudí naopak verí, že smrťou sa všetko skončí, umrieme a hotovo. Koniec, po smrti nič neexistuje, nič nás nečaká, návrat späť nie je možný. Umrie telo, umrie celý človek a preto nejaký posmrtný život nemôže jestvovať. Klinická smrť je len dôsledok odkrvenia mozgu a zníženia mozgovej činnosti a reinkarnácia je len výplodom náboženskej teórie východných mysliteľov.

Ja osobne si myslím, že je lepšie veriť, že po smrti sa všetko nekončí. Človeku to dodá istú dávku odvahy, že ho predsa ešte niečo čaká, že sa „na druhej strane“ stretne s tými, ktorých stratil. Človek má akúsi nádej, že každý moment jeho bytia nie je len smerovaním k neodvratnému koncu po ktorom prestane existovať a stane sa ničím. Takéto myšlienky majú určite veľkú silu počas celého ľudského života, po strate niekoho blízkeho, v chorobe, alebo v staršom veku. A tak či už nás čaká nejaký ten posmrtný život, alebo nie, je dôležité aspoň dúfať, že smrť nie je koncom, že smrť je len začiatkom druhej etapy ľudskej existencie, aby sme neupadli do akejsi depresie a strachu z toho, že aj tak je všetko márne. Človek by si mal život vychutnať naplno, bez strachu z konca, pretože pravdu o tom, ako to vlastne po smrti na druhej strane vyzerá sa aj tak dozvie až v tú osudnú hodinu… alebo sa nedozvie nič…

24 thoughts on “Existuje posmrtný život?”

 1. Cize podla teba je rozhodnutie o viere v posmrtny zivot cisto utilitarnou zalezitostou? Rozhodnem sa pre tuto vieru, pretoze pre spokojny a plnohodnotny ludsky zivot je to jednoducho lepsia volba ako byt presvedceny, ze smrtou vsetko definitivne konci? Hmm, zaujimave, od viacerych ludi som pocul podobny pohlad na vec. Ale ja s tym mam proste problem, pretoze to vyzaduje prave ten iracionalny prvok viery, slepeho dufania v nieco, co sice cisto hypoteticky moze byt, ale skor vsetko nasvedcuje, ze nie je…

 2. Dá sa to aj tak povedať. Ako som napísala, je lepšie veriť, že po smrti sa nič nekončí. Aj keď sa zdá, že potom už nie je nič.

 3. 1. A co je smutne na tom, ze clovek zomrie a nic uz nebude? To je len strach cloveka, ze strati to co pocas zivota nahromadil (myslim spomienky, nie majetok). Treba to zobrat tak ako zvierata – nevedia ze raz zomru a su spokojne a netrapia sa.
  2. Ja som specialny srandista, spekulant a tvorivo zalozeny. Tvrdim o sebe toto: niekde som cital, ze doteraz zilo na celom svete 80 miliard ludi. Cize to ze zomriem, je iba statistika a nie istota! T.j. existuje pravdepodobnost, ze nikdy nezomriem jedna ku 80 miliardam! (mala, ale predsa :) )
  miroslav

 4. J si myslim ze posmrti urcite nieco je z existuje nejaka nadprirodzena sila ved pocuvame to kazdy den ze sa stalo nieco neuveritelne ze ludia zazili klinicku smrt ze mrtvy dali znamenie atd. Ja som o tom presvedceny ze po smrti sa zivot urcite nekonci a nikto mi to nezobere

 5. Aj keď je tu strašne málo prýspevkov a ešte k tomu aj starších, aj tak ma vaše polemizovanie dostalo.Som tiež jedna z tých ,čo nás považuje vedšina za bláznov, ale aj tak to rysknem.Tiež som mala tú česť, nie len prežiť kl. smrť, ale už som sa narodila ako mŕtva a nejako podozrivo často sa tam vraciam.Jasné že to znamená že po pôrode ma oživili.Prešla som si viac stránok na túto tému a poviem Vám pravdu niektoké, ma dokážu poriadne naštvať.Je pravdou že mi živý, ani nemame právo, vôbec rozoberať tak, ako ich nazývame mi anijelou alebo viššie bytosti, ale naša najvedšia ľudská vlastnosť /zvedavosť /nám to nedovolí, tak, ako mne napr. teraz.To znamená ,že vieme, že ešťe niečo je ,len presne nevieme definovať čo. Tak mi ľudia tomu dávame mená a názvy.Ale aj tak, sa mi páči to čo je tu zverejnené, najviac sa to približuje k mne podobnému uvažovaniu.Jedno vieme isto, že koniec niečoho, tu určite je.

 6. Keď je niečo iracionálne ešte neznamená že to odporuje realite a že je to hlúposť môže to byť dokonca dokonalejšie ako naša logika a ušľachtilejšie. Iracionalita je len naše hodnotenie z nášho uhlu pohľadu lebo to nevieme poriadne pochopiť. Lepšie označenie preto je pojem transcendentný.
  To transcendentno by sme mali v živote hľadať a nie sa tomu brániť. Aj tie veci ktoré sú za hranicami transcendentna nie sú ale úplne schované a nepochopiteľné a do určitej miery ich človek aj pochopí ale na to nestačí len racio ale aj cit a celou svojou bytosťou sa do toho musí človek oddať. Zjavuje to Boh tým ktorí poctivo hľadajú nadprirodzenú pravdu. Boh dáva aj dar múdrosti a dar poznania a dar rozumu a týmito dispozíciami dáva človeku nahliadnuť do toho nadprirodzena ak človek úprimne ale aj chce. Potom sa pozerá na veci človek z oveľa širšej perspektívy než len sekulárneho jednostranne na svet zameraného racia.Orientovať sa len na racio a na zmyslové dôkazy znamená zúžené vedomie. Hľadanie duchovnej reality a prosenie o Božiu milosť privoláva Boha aby nám rozšíril vedomie.
  Boh ľudstvu zjavil prečo tu je človek a čo ho čaká. Poslal svojho Syna Ježiša Krista ktorý svedčil o Bohu a tak isto svedčili aj apoštoly, ďalší Kristoví učenníci a svätci a dodnes aj duchovenstvo Cirkvi. Boh nás nenechal aby sme sa len domnievali či naozaj existuje, alebo nie, alebo aby sme nevedeli čo bude po smrti.Boh nám jasne ukázal že sa stal človekom zároveň v osobe Ježiša Krista a že posmrtný život existuje, ale zároveň existuje aj vzkriesenie zosnulých na konci pozemských vekov a premena planéty na dokonalý rajský svet kde už nebude smrť a ani nič zlé len večná radosť a blaženosť v Kristovi. Len skrze Ježiša Krista to je možné, lebo On je náš Vykupiteľ a Mesiáš.Preto sa nemusíme báť smrti a nemusíme si klásť žiadne otázniky čo bude ďalej.
  Krista môžeme vnímať ako niečo reálne čo je v nás a budovať si s Ním priateľský kontakt.
  Treba sa báť ohľade smrti jedinej veci a to takej že ak zomrieme v stave vedomého a dobrovoľného ťažkého hriechu pre ktorý sme sa rozhodli, vzdávame sa Kristovej spásy a môže nás čakať večné zatratenie po smrti. Ale ak sme počas života v takom stave Kristus nám môže odpustiť ak to úprimne ľutujeme, ale po smrti už to rozhodnutie nemôžeme zobrať späť a potom už už nesieme následky(Boh môže prihliadnuť aj na modlitby tých čo sa za nás modlia,ale svedomie si treba zmieriť pred smrťou s Bohom).

 7. Ja do kostola nechodím ale medi nebom a zemou niečo existuje.Zažila som to na vlastnej koži viackrát a bola som ateista.Teraz neviem čo som.Keby nič neexistovalo tak nechápem načo sme tu vlastne.Existuju vyššie dimenzie,svety o ktorych sa nič nevie.A vesmír je večný a človek je súčasť vesmíru.Keď aj žijeme na tejto zemi to neznamená že sme odtiaľto.Astralne telo može pochadzať ktovie odkiaľ asi od pána vesmíru možno z ineho vesmíru kde sa vrátime.Keď tie dimenzie nevidíme to predsa neznamená že nie sú.Náš zrak je prisposobeny tomuto hmotnemu svetu.Pravdepodobne existuju ine urovne bytia kde platia ine zakony a všetko inak asi funguje.Nič nie je náhoda a to že sme tu už vobec nie.Mne to pripada akoby tu každy mal splniť ulohu.Existuje veľa nevysvetlenych záhad ako napr.Duch mrtveho sa pride rozlučiť.Nie je to blbosť o takychto veciach dnes dokaže hovoriť každy druhy alebo treti človek len sa treba opytať.Mne v marci zomrela mama a zvonilo mi po izbe a telefon bol vypnutý.3-krát a naposledy tesne vedľa mňa a dosť silno.Pozerala som pod posteľ no všade.Potom som si spomenula že mi slubila ak niečo existuje dá mi vedieť a myslim že mi dala rušno vedieť aby som verila. duša človeka je nehmotná a to že žije mi pripada nie záhadne ale prirodzene.Podľa mňa je to zákon a ak existuje vyššia moc takajto je zákon.Či sme už na takej urovni že poznáme všetky zákony???Tí ktori tvrdia že nič neexistuje tak tí ich asi poznaju a boli už všade.Keby sa náš zrak stal na 1deň neobmedzenym asi by sme pozerali ako puk!

 8. Ked som tu cital prispevky o naosm zraku ze vidime iba urcite veci prisposbene pre nas zrak tak nad takouto vecou som sa zamyslal a zamyslam tiez ale trocha v inom ponimani. zoberte si ze my ani nevieme ci ludia okolo vas existuju viem ze ma nechapete ale vysvetlim: my vidime ludi co robia ako sa spravaju ale to co maju v hlave to nevidime a v tom pripade si mozme povedt co ked je tu ktosi kto nam dal okolo seba ludi takyhc ako si ty ale su programovanym niekim odhora. ako keby bol tento svet jedno dokonale divadlo i ked je to absurdne a mnoho veci je proti a viem z eje to hovadin ale prote dost mi to beha po rozume ze co ak vsetci robia a ziju iba preto aby ma usmernili a nemaju svoj vlastny zivot.

 9. Verím, že existuje život po smrti. Možno nie život ale niečo určite. Možno sa dokonca znova vrátime. Možno sme boli v minulom živote neprijateľmi dnes milovaních ľudí. Kto vie. Verím, že smrťou končí len jedna etapa. Že to má ešte pokračovanie. Viera nám dáva silu a nádej.

 10. ja si myslim že v mozgu mame neaky elektron ktori sa dokaže vraciat do minulosti buducnosti lietat v čase ako myšlienky že sme elektron

 11. podla mna,nieco byt musi…neda sa to len tak,nic tma proste neda:)nejako sme uz len vzniknut museli a nahoda to nebola…hah no co bolo skor?sliepka?..ci vajce?…na tomto svete,vo vesmire je tolko nezodpowedanych otazok,ze az:-)wsetko ma koniec a aj nas ziwot,ibaze nie uplny:-)mozno sa znowa narodime alebo nawzdy spocinieme tam,na tom druhom swete..alebo nieco take…nieco musi byt,ludia co prezili klinicku smrt,to opisuju ako najlepsi pocit na svete:-)ako miesto plne lasky…podla sa smrti netreba bat:-)je to len zaciatok niecoho noweho:-P

 12. hm ja poviem len toľko, kto chce verí a nepotrebuje dôkazy… kto chce veriť na základe dôkazov nikdy neuspokojí svoju zvedavosť po ďalších pretože každý dôkaz sa dá vyvrátiť všetko čo veda považuje za skutočnosť je vyvrátiteľné to si treba uvedomiť toť vše….

 13. Ja tak isto verim v posmrtny zivot pretoze som uz stretla vela ludi ktorim mrtvy pribuzni dali znamenie nejake rozlucenie. Urcite nieco take je a ja sa na smrt tesim uz len z toho dovodu ze sa tam stretnem s milovanymi osobami ktore som stratila…

 14. Rozhodne niečo existuje.Opišem vám moju skusenosť.
  1.Duša(energia)-vidí
  2.Citi
  3.Energia sa dokaže premiestniť kam chce.
  Keď zosilnie vtedy si uvedomujete svoju osobnosť až tak,že sa to neda opisať.
  Ďalej zoslabuje akoby sa stracala ..
  4.Energia letí,zosiluje,zoslabuje aj uplne zmizne.
  5.Dorozumieva sa telepaticky-čo poviete aj počujete a veľmi jasne a nahlas akoby s ozvenou.Čiste jasne myšlienky.
  6.Dokáže nabrať obrovsku rychlosť a vtedy počujete zvlaštny zvuk.
  7.Ako to tam vyzera?
  Všetko žiari v čarokrasnom lesku,bytosti su presvetlene.Dostala som sa tam cez tmavy uzavrety priestor a videla som peknu krajinu,ludí,hory,jazerá,oblohu.Ale zaujal ma šedy možno šedomodry obrovsky tunel ,ktoremu som nevidela koniec.Bol nad zemou asi tak 5,6 metrov.Bol tam otvor a z toho otvoru vychadzala biela hmlovina.A počula som hluk ale nie neprijemny..Ten tunel akoby bol v pohybe-hukotalo to.Cez neho prechadzali mraky takže uplne cely som ho nevidela.Ľudska duša ak aj váži niečo tak veľmi maličko.Vykročila som k tomu tunelu a zistila som ,že ľahučko kráčam,nič nevážim.Voľačo tam nablizku bolo ale nevidela som iba citila(DOBRO)Sama neviem čo sa stalo a prečo.Nemala som klin.smrť.Skratka bola som vo veľkom napeti cele tyždne a takto to dopadlo,že som išla na vylet.A pametám si,ked som sa pohybovala v tom tmavom tuneli,ktory nebol až taky tmavy mala som pocit že ma akasi sila drži v naručí,dokonca ma obracala ale opatrne a jemne.A ešte niečo doležite ,keď som z tmy vyšla do svetla tak som počula zvuk ako keď do niečoho zapriete…Tak to si veľmi dobre pametam.Pre mna je to poznanie že asi-možno existuju ďalšie svety,vesmiry o ktorych sa moc zatiaľ nevie.Na tento zažitok nezabudnem,bol priliš silny a či bol skutočný?Ťažko povedať na 100percent to nemožem tvrdiť, ale prežila som ho ako skutočnosť to možem iba povedať.
  Do kostola nechodím ,som ateista už taký všeliaký ale ak život pokračuje ďalej a v inej dimenzii,svete…može to byť- prečo nie.

 15. Aky zmysel by malo konat dobro na tomto svete a nepodriadit sa len materialnym pudom? Co nas robi citlivymi a dobrymi ludmi? V kazdom z nas je kusok Boha a zalezi len na nas,ci ho rozvijeme alebo potlacime.
  To je na Bohu uzasne – ze nam dal slobodnu volu sa rozhodnut. Mozes – nemusis,rozhodni sa sam a sam si zodpovedny.

 16. Ja tiež verím,že po smrti niečo je.Zomrel mi otec a ja som po nociach plakávala a vyčítala som mu,že sa so mnou nerozlúčil.V jednu noc sa to uskutočnilo.S maminou a sestrou sme išli po nádhernej lúke,tá tráva mala takú upokojujúcu nádhernú farbu a aj obloha.Na lúke v kruhu sedeli ludia a aj moj ocino.Prišiel ku nám,krásne sa usmial a vyobjímal nás.Bol to nádherný pocit,ktorý ma ukludnil.Nikdy nato nezabudne a už to bude 7 rokov.

 17. no podla mojho nazoru posmrtny zivot urcite je predsa ked zomrieme nebude proste koniec iba tak ved clovek ma urcite dusu a ta sa iba vypari..?ale to ze je nebo a vnom ziju duse aj z bohom tomu sa mi nechce verit!no kazdy znas posmrti uwidi co je posmrtny zivot zac alebo naopak sa nam zatmie pred očami a koniec!

 18. Vezmi me si to z tohto hladiiska exsituju duchovia ano co su duchovia no predsta my po smrtii takzeee nieco je existuje podla mna z kazdeho nabozenstva je nieco pravdiive a dava to zmysel a nieco naopak ziaden. Ja verim v posmrtny zivot a nie len preto ze potrebujem nadej

 19. človek ma len urcitu mieru chapania,nevie vysvetlit mnohe veci a mozno je to tak lepsie.kazdy jeden z nas raz zomrie.

 20. Ja som toho nazoru, ze existuje zivot minuly a zivot buduci. Uz sme raz zili, to je 100% iste, a budeme zit zase. A nie som toho nazoru preto aby som si ulahcila zivot. Je to tak. Vedecky to samozrejme nie je mozne dokazat (zatial), ale aj na to pride cas. Existuje strasne vela veci, ktore veda nevie dokazat ani vysvetlit. A je to tak spravne, urcite veci musia ostat skratka nevysvetlitelne.

 21. TAK AKOZE VY STE TEDA DOBRY LAICI CO SA TYKA ZIVOTA PO SMRTI MAM SICE 15 ALE ZAUJIMAM SA O TENTO JAV A MOZEM POVEDAT TYM CO TU HOVORIA ZE VIACEJ NASVEDCUJE TOMU ZE POSMRTNY ZIVOT NEEXISTUJE TAK TO JE PEKNA HOVADINA ved si len precitajte knizky doktora moodyho kde ostatny ludia ktory boli klinicky mrtvy hovoria o svojich zazitkoch dokonca boli mimo tela a vedeli co sa odohravalo v tej miestnosti ked boli akoze mrtvy . tak toto sa naozaj neda vysvetlit len tak lahko . a navyse fotky duchov alebo nahraty duchovia na kameri aj ked moze ist iba o trik ale pochybujem ze sa tak vzdy muselo stat. za druhe je lepsie verit ze zivot po smrti existuje je to aj naozaj pre lepsiu psychicku pohodu.

 22. No klinická smrť je skutočný fakt. .. to zrejme už každý vie a ten kto pochybuje tak sa mu čudujem :-) No ale to neznamená že to je hneď dôkaz že naozaj je niečo po smrti. To ťažko povedať. Môže to byť iba niečo čo sa odohráva hlboko v našom mozgu aby sa uľahčil náš zánik. Ale na túto debatu sa môžeme baviť nekonečne dlho…ale aj tak odpoveď ktorá by bola na 100 percent istá tak tu sa nedozvieme nikdy … no až vtedy keď zomrieme ….No mi ľudia sme veľmi zvedavý a chceme vedieť ako to je … no len si to tým sťažujeme si myslím. Je fakt lepšie uveriť tomu že po smrti sa niekde včetci stretneme a budeme stastný a ďalej sa nestarať o túto temu. No lenýe problém je v tom že ľachko sa to hovorý ale ťažko splní .Ale malo by to byť tak :-)

 23. sorry ale zazitky mimo tela sa nedaju vysvetlit nijakov hrou mozgu . ako mohli ludia ktori boli v bezvedomi no v klinickom stave vediet co sa odohravalo v inych miestnostiach zatial co ich ozivovali . a navyse vela ludi sa vznasalo nad svojim telom a vsetko normalne videla obraz sestriciek vyzor lekarov atd proste co sa vtedy v tej miestnosti odohravalo .navyse aj zazitky u slepcov ktori cely zivot nevideli tak ti v case zazitku videli normalne .. cudne ze nemyslis ?? mozme si pisat ohadom tejto temy pis mi na http://www.martintomas@centrum.cz okey ?? daj mi na mail vediet budem rad ak sa s niekym mozem odelit ohladom tejto zvlastnej vedi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>