Cormac McCarthy: Cesta

Autor: Cormac McCarthy

Žáner: román

Románový príbeh o láske, obetavosti a nádeji, ktorý stvorili nemilosrdne drsné podmienky, získal roku 2007 Pulitzerovou cenu. Na vyprahnutú zem sa zniesla ďalšia vrstva prachu a popola. Kýpte stromov sa striedajú s ruinami civilizácie. Mŕtvi nemo svedčia o bolesti a bezmocnosti, poslední živí sa nezastavia pred ničím, ani pred kanibalizmom. Jediná možnosť uniknúť smrti je cesta – na juh. Desivá realita postapokalyptického románu Cormaca McCarthyho o putovaní otca a syna krajinou spustošenou kataklizmou predstavuje svet, v ktorom prestali platiť hodnoty civilizácie a cenu má len to, čo pomôže prežiť ďalší deň. Uprostred nepriateľskej krajiny sa rozvíja nádherný ľudský cit, pevné puto medzi otcom a synom. – gorila.sk

Príbeh otca a syna v krajine, ktorú zasiahla apokalypsa je príbehom, ktorý nenechá nikoho ľahostajným. Každodenný zápas o život sa stretáva s neopísateľnou túžbou o prežitie otca kvôli synovi, ktorý je jediným, čo mu ešte ostalo.  Spoločne prežívajú zo dňa na deň a venujú si navzájom toľko citu a  lásky vo svete, kde akékoľvek zákony stratili svoju platnosť a človek sa často stáva pre druhých jediným a to potravou, ktorá mu umožní prežiť. V tomto sivom svete existujú dvaja hrdinovia, ktorý putujú na juh v nádeji, že nájdu nový svet. V jedinom nákupnom vozíku si vezú celý svoj život. Bez akejkoľvek perspektívy sa ukrývajú pred ostatnými, ktorí prežili peklo na zemi.

Táto knižka je tou, ktorú by som odporučila každému a odkedy som ju dostala putuje pomedzi mojich priateľov, pretože by bola škoda, aby ostala na poličke a čakala, kým si ju opäť prečítam. Tak silný príbeh jednoducho musí poznať každý. A hoci autor počas celej knihy nevysvetlí, čo sa vo svete stalo a čo bolo tým, čo priviedlo našich hrdinov, ktorých mená ostávajú neznáme do situácie, ktorú by mnohí z nás ukončili radšej samovraždou, núti nás zamýšľať sa, či by sme aj my našli vo sebe toľko síl, aby sme sa adaptovali a bojovali o každučký jeden deň. Alebo si snáď niekto vie predstaviť bezútešný život v sivom, prachom zapadnutom svete plnom kanibalov, bez základných potrieb, bez istoty, že sa každý napijeme čistej vody?

Úžasný príbeh, ktorý sa stal predlohou rovnomennému filmu je plný lásky, obetavosti  a smútku odporúčam skutočne každému.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>